Konto bankowe i pożyczka na selfie – nowość na rynku!

Konto bankowe i pożyczka na selfie – nowość na rynku!

Aktulności

Obecnie nie ma niewiele jest osób, który mogą z czystym sumieniem powiedzieć: Nie robiłem sobie nigdy selfie. Social media aż kipią od tego typu zdjęć. Jednak teraz mogą nam one posłużyć nie tylko jako pamiątka z wakacji czy ważnych wydarzeń w życiu, ale również weryfikacji tożsamości podczas składania wniosków w bankach i firmach pożyczkowych. Jak to możliwe?

Oferty dostępne online

Jak wielu z pożyczkobiorców mogło zauważyć, banki oraz firmy pożyczkowe oferują swoje produkty przez internet. Moment, kiedy przeniosły one częściowo lub całkowicie swoją działalność na platformy online, był przełomowy. Od tej pory klienci mogli dopełnić wszelkich formalności, nie wychodząc z domu. Wprowadzanie nowoczesnych technologii umożliwiło przyspieszenie procesu wnioskowania, przez co oferta dostępna przez internet stała się atrakcyjniejsza dla obecnych klientów. Dlaczego?

Pomyślmy o niekończących się kolejkach w oddziałach instytucji finansowych, długim czasie oczekiwania na decyzję kredytową oraz stosie dokumentów, które były niezbędne do przejścia przez proces wnioskowania. To właśnie uniknięcie tych problemów wydaje się najatrakcyjniejsze. Jednak pewnych formalności nie da się przeskoczyć, a wśród nich jest weryfikacja tożsamości.

Składanie wniosku przez internet

Przyjrzyjmy się przykładowo procesowi wnioskowania o pożyczki lub kredyty przez internet. Jeżeli dana instytucja udostępnia swoją ofertę całkowicie online, powinien on przebiegać podobnie również w przypadku innych produktów. Pierwszym krokiem będzie oczywiście przejście na odpowiednią stronę internetową. Następnie musimy wybrać odpowiednie parametry zobowiązania oraz uzupełnić wniosku. Formularze są dostępne całodobowo, dlatego możemy zrobić to w dowolnym miejscu i czasie. Pożyczkodawca poprosi nas o podstawowe dane osobowe, adresowe, kontaktowe oraz finansowe. Jednak nie musimy martwić się dodatkowymi zaświadczeniami z miejsca pracy. Zazwyczaj wystarczy oświadczenie wnioskodawcy, potwierdzenie poprzez zalogowanie się do konta czy też wyciąg z rachunku bankowego.

Jeżeli te formalności mamy za sobą, pozostaje nam jedynie zweryfikować swoją tożsamość. Możemy zrobić to przez zlecenie mikroprzelewu, skorzystanie ze specjalnych aplikacji typu Instantor lub Kontomatik, a także podpisanie umowy w obecności kuriera po okazaniu dokumentu tożsamości. Jednak można również zrobić selfie i problem z głowy!

Odpowiedzialne pożyczanie

Według zasad odpowiedzialnego pożyczania, każdy wnioskodawca ma obowiązek poświadczyć swoje dochody oraz zweryfikować tożsamość. Dzięki temu instytucje finansowe oraz klienci mogą uniknąć problemów związanych z nieterminowymi płatnościami czy też zaciąganiem pożyczek na dane osoby trzeciej. Informacje na ten temat można znaleźć zarówno w dokumencie Zasady Dobrych Praktyk ZBP, jak i ustawie z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r. poz. 723 z późn. zm).

Jak zrobić zweryfikować tożsamość przez selfie?

Aby zweryfikować swoją tożsamość przez selfie, wystarczy wykonać odpowiednie zdjęcie. Oczywiście, nie mamy tu na myśli korzystnej pozy czy dobrej fryzury. W tym przypadku najważniejsza będzie dobra jakość zdjęcia oraz widoczność twarzy i dowodu osobistego. Jak zrobić takie zdjęcie?

  1. Po pierwsze należy przygotować ważny dokument tożsamości, który posłużył nam do wypełnienia wniosku. Po drugie musimy sprawdzić stan baterii w telefonie. Dlaczego? Może się zdarzyć, że z powodu źle naładowanego telefonu obniży się również jakość zdjęcia.
  2. Następnie włączamy aparat i przyciskamy ikonę ze strzałkami. Dzięki niej zmienimy funkcję standardowego robienia zdjęć na obiektyw znajdujący się w przedniej części telefonu.
  3. Jeżeli mamy wszystko przygotowane, należy ułożyć odpowiednio dokument tożsamości. Musimy pamiętać, że widoczne powinny być: nasza twarz oraz zdjęcie w dowodzie lub innym dokumencie.
  4. Po odpowiednim ustawieniu należy się uśmiechnąć i zrobić zdjęcie.
  5. Pamiętaj, aby upewnić się, że wszystko jest dobrze widoczne.

Dlaczego jakość zdjęcia jest tak ważna?

Od jakości zdjęcia zależy, czy odpowiedni program będzie w stanie odczytać z niego dane dowodu osobistego. Potrzebne dane zostaną automatycznie uzupełnione we wniosku lub porównane z informacjami zamieszczonymi przez klienta. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu biometrii twarzy oraz systemu OCR, czyli optycznego rozpoznawania znaków. Nic więc dziwnego, że niewyraźnie zrobione zdjęcie może być nawet powodem odrzucenia wniosku!

Gdzie zweryfikujemy tożsamość przez selfie?

Taką możliwość wprowadził PKO Bank Polski. Jednak wykorzystuje ją nie do procesu wnioskowania o pożyczkę, ale zakładania konta bankowego. Dzięki temu możemy złożyć odpowiedni formularz oraz zweryfikować tożsamość bez większego wysiłku. Wprowadzenie takich rozwiązań daje podstawy bankom do konkurowania z branżą fintech, do której należą obecnie również firmy pożyczkowe.

Drugą z instytucji, o których warto wspomnieć, jest bank Citi Handlowy. Zamierza on wprowadzić do swojej oferty pożyczki na selfie już niebawem. Jednak aktualnie produkty te są na etapie testów. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu tej technologii Citi Handlowy będzie o krok naprzód od konkurencji, likwidując konieczność podpisywania umowy w obecności kuriera. Nie zapominajmy o firmach pożyczkowych, wśród których nowa metoda weryfikacji również nie przeszła bez echa. Do niedawna z tego rozwiązania mogli skorzystać klienci firmy SuperGrosz, jednak aktualnie oferta została wycofana.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy–portal.pl/.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments