Na czym polega zaskarżenie banku o kredyt?

Na czym polega zaskarżenie banku o kredyt?

Warto przeczytać

Kredyt hipoteczny we frankach jeszcze kilkanaście lat temu miał być pewną inwestycją, a zapewniał to stabilny i niski kurs franka. Obecnie frankowicze są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ponieważ zamiast zysków inwestycyjnych mają na głowie czasem dwukrotnie większe zadłużenie i wyższą ratę kredytu. Prognozy na najbliższą przyszłość też nie są zbyt optymistyczne, ponieważ analitycy przewidują kolejne wzrosty kursu franka, a co za tym idzie wszystkich naszych zobowiązań we frankach wobec banku. W tej sytuacji frankowicze mają wybór, dalsze spłacanie zobowiązania mimo ogromnego i szybkiego wzrostu waluty lub zaskarżenie banku o kredyt we frankach. Ta druga możliwość wydaje się być najskuteczniejszą opcją dla każdego frankowicza. Na czym polega zaskarżenie kredytu frankowego i czy jest ono skomplikowane?

Zaskarżenie kredytu, czyli co?

Mimo tego, że różne są rodzaje kredytów frankowych, większość z nich stanowi gotowy materiał do zaskarżenia. Wnikliwa i profesjonalna analiza umowy frankowej pozwala na wskazanie zawartych w nich klauzul abuzywnych, na które zdecydowały się niemal wszystkie banki. Warto skorzystać w tym celu z pomocy kancelarii frankowej, wówczas uzyskamy bardzo fachową analizę wykonaną przez eksperta w dziedzinie prawa bankowego. Umowy frankowe bowiem są naszpikowane niedozwolonymi zapisami, które podają w wątpliwość prawny charakter tej umowy. Jeśli umowy nie zaskarżamy, będzie zmuszeni ponosić konsekwencje polityki banków, działających wyłącznie we własnym interesie. Zapisy w umowie niezgodne z obowiązującym prawem są rażące i dyskwalifikują prawnie udzielone na jej mocy kredyty. Unieważnienie kredytu natomiast oznacza zakończenie obowiązku dalszego spłacania rat kredytu i możliwość wystąpienia ponownie do sądu z wnioskiem o odzyskanie poniesionych kosztów, związanych z zaciągnięciem kredytu (np. prowizja banku) i powstałych w czasie jego spłacania (mowa tu o odsetkach).

Praktyka i dotychczasowe orzecznictwo sądów w sprawach frankowych pokazują, że niemal wszystkie umowy kredytowe we frankach nadają się do zaskarżenia, co daje możliwość odzyskania należności. Po zaskarżeniu umowy o kredyt we frankach frankowicze są najczęściej na wygranej pozycji. Z tego względu, warto rozważyć takie rozwiązanie i wystąpić do sądu z właściwym roszczeniem.

Grunt to odpowiednie przygotowanie

Zaskarżenie banku w sądzie to zdecydowanie zadanie dla profesjonalistów. Działając w pojedynkę, twoja sprawa jest z góry spisana na przegraną. Bez odpowiedniej wiedzy prawnej, znajomości przepisów i wreszcie bez bogatego doświadczenia, twoje szanse są prawie zerowe. Warto powierzyć swoją sprawę profesjonalistom w dziedzinie prawa bankowego i pokrewnych gałęzi, którzy na co dzień mają do czynienia z podobnymi przypadkami. Do każdej sprawy podchodzą oni indywidualnie i bardzo poważnie traktują swój zawód. Mowa tu o kancelariach frankowych, które niosą pomoc osobom poszkodowanym przez banki.

Pamiętaj, pozew może być złożony tylko raz, masz zatem tylko jedną szansę na dochodzenie swoich praw w sądzie. Aby nie zmarnować tej szansy, powierz swoją sprawę profesjonalistom, kancelarii z którą zamierzasz współpracować. To jej adwokat będzie reprezentował ciebie przed sądem i dbał o twoje interesy. Już na pierwszym spotkaniu dostaniesz wstępną analizę umowy kredytowej i ocenę szans na wygraną. Zostaniesz poproszony o przygotowanie konkretnych dokumentów, koniecznych do przygotowania pozwu do sądu.

Wystąpienie z pozwem do sądu

Złożenie pozwu do sądu uruchamia całą procedurę sądową, która wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, ale i wymaga czasu. W przypadku wygranej, możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów sądowych, dlatego wstąpienie na drogę sądową jest ryzykowne, ale wizja wygranej przewyższa to ryzyko. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na orzeczenie sądu, to musisz z pewnością uzbroić się w cierpliwość. Całe postępowanie może zająć nawet dwa lata. O ile można mieć wpływ na szybkość złożenia pozwu przeciwko bankowi, to nie ma się wpływu na szybkość pracy sądu.

Do wszczęcia postępowania sądowego konieczne będą ważne dokumenty, których przygotowanie należy do ciebie. Z pewnością sąd będzie analizował zapisy twojej umowy kredytowej, dlatego musisz przygotować jej kopię oraz kopię aneksów i regulamin kredytu. Umowa potwierdza też wysokość twoich roszczeń wobec banku, dlatego powinna zawierać wysokość udzielonego kredytu, zastosowaną stawkę referencyjną oraz informację o marży banku, sposobie określania kursu franka szwajcarskiego i kwotach pobranych w ramach czynności bankowych i dodatkowych usług banku (ubezpieczenie wkładu niskiego, ubezpieczenie kredytu przed wpisem do hipoteki itp).

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments