Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na nie te konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Poradnik Klienta

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co zrobić. Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie popularniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o pomocach płatniczych, której poleceniem jest urządzenie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg nowych przepisów?

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co zrobić.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocach płatniczych. Dzięki zmianie znikną kłopoty z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt stanął w rezultacie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz także:

Co sprawić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte stały w Urzędzie jednomyślnie, co informuje o tym, że to propozycja ponad planami i bardzo potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw i nikt nie zachowałeś się od głosu. Nowe regulacje zaczną funkcjonować w czasie 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.
Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może sprawić się każdemu
– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem dużych problemów. W ekstremalnych wypadkach klienci zostawaliśmy w ten rób pieniądze, bowiem nie było procesu zmuszającego słuchacza do zwrotu środków. Dzięki tej wymianie w grup przypadków otrzymamy je nawet w przeciągu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W praktyce pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego użytkownicy (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do tej chwili, nie było doskonałej i jednolitej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownika, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie szkoliłem swój bank czy SKOK o tym fakcie. Ten będzie posiadał 3 dni na poinformowanie klienta o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w czasie 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie produkowany na profesjonalny rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w czasie 1 dnia codziennego będzie wysyłał je na konto klienta. Jeśli w umowę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w czasie 30 dni, bank czy Skok będzie odpowiedzialny do przekazania płatnikowi danych użytkownikowi.

– Da to korzystne dochodzenie chcenia na możliwości sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest zasadne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W praktyce nazywa to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie i wydatki związane z procesem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Impulsem do stworzenia proponowanych zmian były tematy proponowane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w punktu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które były materiałem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments